Monday, December 4, 2023

The powerful Arsenal girls outclass Tottenham
T

Related stories

spot_imgspot_img

Vivianne Miedema shënoi dy gola ndërsa Arsenali arriti në një fitore në derbin e Londrës veriore kundër Tottenhamit para një turme rekord në Emirates Stadium.

Me 47,367 tifozë që shikonin, Beth Mead u përkul në një gol të madh hapës.

Miedema dyfishoi epërsinë e Topçinjve përpara se Rafaelle Souza të shkonte në shtëpi e treta dhe Miedema të shtonte të dytin.

Rekordi i mëparshëm i Superligës së Grave prej 38,262 u vendos në 2019 në stadiumin Tottenham Hotspur në ndeshjen e kundërt.

Fitorja e së shtunës ishte fitorja e 10 radhazi e Arsenalit në WSL.

Topçinjtë u grumbulluan nga presioni që në fillim dhe një turmë partizane ishte e gatshme të luante rolin e saj në frikësimin e Tottenham, i cili luftoi për të hyrë në lojë.

Mead duhet të kishte hapur rezultatin brenda dy minutave të para, kur gjuajtja e saj u devijua jashtë për një kënd.

Sulmuesi anglez nuk gaboi tre minuta më vonë, duke e përdredhur gjuajtjen e saj nga jashtë zonës në këndin e sipërm djathtas.

Arsenali kishte besim në bollëk dhe ishte i gatshëm të gjuante nga të gjitha fushat, Kim Little pa se përpjekjet e saj nga jashtë kuadratit shkuan vetëm jashtë dhe Laura Wienroither gjithashtu pati një shans nga distanca e largët.

Spurs ishin të ngadaltë në zotërim dhe Miedema u ndal në një pasim të pakujdesshëm thellë në gjysmën e Spurs për të egërsuar turmën për herë të dytë.

Arsenali ishte plotësisht dominues dhe Souza kërceu më lart për të tundur me kokë këndin e Mead-it në shtëpi përpara se Miedema të hidhte një vështrim me kokë në pjesën e pasme të rrjetës, disa momente pasi u njoftua rekord i pjesëmarrjes mbi sistemin zanor, me të dy të përshëndetur me duartrokitje të rrëmbyeshme.

Arsenali nuk ka pranuar në tetë ndeshjet e fundit në WSL dhe ka shënuar 39 gola në 10 fitoret e tyre, të cilat kthehen në sezonin e kaluar.

Gunners patën 38 goditje në fitoren e tyre 4-0 ndaj Brighton në fundjavën e hapjes së sezonit dhe valë pas valë sulmi erdhën përsëri kundër Spurs, të cilët u gjetën të dobët në zotërim dhe në sulm.

Latest stories

spot_img